Akıllı telefon ve tablet kullanımı gün geçtikçe daha fazla artmaktadır. Bunun en önemli sebebi insanların sürekli iletişim isteği, hayatı büyük ölçüde kolaylaştırması ve bu ürünlerin fiyatlarındaki düşüştür. Gündelik yaşamın tüm rutinleri bu cihazlar ile gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar ile yapılabilecek her şey boyut olarak daha küçük olan akıllı telefon veya tablet cihazlar ile yapılabilmektedir. Akıllı telefon ve tabletlerin gelişimi “mobil uygulamalar” adında yeni bir yazılım sektörü oluşturmuştur. Mobil uygulamalar günlük hayatımızda önemli bir rol oynar. Mobil uygulamalar sayesinde operasyonel maliyetlerden tasarruf eder, her an istediğiniz şekilde ödeme alabilir, müşteri beklentilerini doğru tespit edip rahatlıkla karşılaşabilir, e-ticaret ve reklam kanalları vasıtasıyla gelirinizi arttırabilir servisiniz ile hizmetinizi daha işlevsel ve kaliteli hale getirebilir, müşteri potansiyelinizi arttırabilirisiniz. Mobil bir uygulamanın geliştirilebilmesi için belli adımlara dikkat edilmelidir. Mobil uygulamaların da aynı web siteniz gibi sürekli geliştirip güncellenmesi gerekmektedir. Yine web sitelerinde olduğu gibi, sürdürebilir olmaları çok önemli. Mobil uygulama geliştirmek için bazı ipuçları; 

Basit Tutun Kullanıcı Deneyimi Odaklı olun

Eğer uygulamanızı gereksiz özelliklerle oluşturursanız çok büyük ihtimalle arzuladığınız başarıya ulaşamazsınız. Görmezden gelinen özelliklerle dolu bir uygulamanın sonucu genelede kullanıcılar için kullanımı zor olan bir uygulama olarak sonlanıyor.

Ölçümlemeyi İhmal Etmeyin 

Araştırmalara göre pek çok şirket, mobil uygulamalar için gereken ölçüm yöntemlerini kullanmıyor. Mobil uygulamanızın performansını ölçümlemediğinizde, mobil uygulamanızın başarısının ne durumda olduğunun verilerine ulaşamazsınız. Neyi eksik yaptığınızı ya da neyi daha fazla yapmanız gerektiğini ancak verileri ölçümleyerek anlamlandırabilir ve mobil uygulamanızın geleceğini bu şekilde konumlandırabilirsiniz. 

Mobil Talep ve Problem Çözmeye Yönelin

Buradaki asıl önemli olan şey, eğer uygulamanızın belirli bir amacı yoksa hedef kitlece alakasız ve kullanılmayan bir uygulama halini almasıdır. Bir mobil uygulama ancak kullanıcılarıyla etkileşebiliyorsa bağlantılıdır. Bu hedefe ulaşmak için işinizi ve müşterilerinizi değerlendirerek mobil uygulamayla çözebileceğiniz bir sorunun olup olmadığını saptamalısınız. Bu noktada mobil uygulamanızın nasıl tasarlanacağı hakkında net fikirlere sahip olmalısınız.

Eğer mobil uygulama tasarlama konusunda kararlı iseniz buradan uygulamanızı yaptırabilirisiniz.

blog